Central, El Diamante top field for Clovis Easter Softball Classic

Rachel Rodriguez leads defending champion Central into the Clovis Easter Softball Classic

The past two Central Section Division I softball champions — Central and El Diamante highs — headline the the Clovis Easter Classic.

All of The Bee’s Central Section Top 10 are in the 23-team field for a tournament that starts Saturday at the Buchanan Softball Complex, including defending section champions in Hanford West (D-III) and Liberty-Madera Ranchos (D-V).

Pool A: Cesar Chavez, No. 7 Clovis, No. 9 Frontier, Hanford, Madera, Liberty-Madera Ranchos.
Pool B: No. 4 Buchanan, Clovis East, Dinuba, Hanford West, No. 6 Golden West, Reedley.
Pool C: No. 10 Centennial, No. 3 Clovis West, No. 1 El Diamante, Taft, Mt. Whitney, Memorial
Pool D: No. 5 Bullard, No. 2 Central, No. 7 Clovis North, Kingsburg, Lemoore.

Pool play begins Saturday and continues Monday with games on Fields’ 1-4 at 9 a.m., 11 a.m., 1 p.m., 3 p.m., 5 p.m. and 7 p.m.

There are pool play games at 9 a.m., 11 a.m. and 1 p.m. Tuesday before the top team in each pool advances to the 3 p.m. semifinals. The finals are set for 7 p.m. on Field 1. The second-place teams in each pool filter into the consolation championships, with the semifinals at 3 p.m. and the final at 7 p.m.

Central won this tournament last season, beating Clovis West 2-1 in the final. The Grizzlies, who went on to win the D-I title, reached the final by knocking off defending D-I champion El Diamante 4-2. It snapped a 24-game winning streak over two seasons for the Miners.

Saturday’s Schedule
9 a.m.: Golden West vs. Reedley, F1; Clovis vs. Madera, F2; Mt. Whitney vs. Memorial, F3; Central vs. Clovis North, F4
11 a.m.: Dinuba vs. Golden West, F1; Cesar Chavez vs. Clovis, F2; Taft vs. Mt. Whitney, F3; Clovis North vs. Kingsburg, F4
1 p.m.: Clovis East vs. Reedley, F1; Frontier vs. Madera, F2; Centennial vs. Memorial, F3; Central vs. Lemoore, F4
3 p.m.: Dinuba vs. Hanford West, F1; Cesar Chavez vs. Liberty-Madera Ranchos, F2; Clovis West vs. Taft, F3; Bullard vs. Kingsburg, F4
5 p.m.: Buchanan vs. Clovis East, F1; Frontier vs. Hanford, F2; Centennial vs. El Diamante, F3; Bullard vs. Lemoore, F4
7 p.m.: Buchanan vs. Hanford West, F1; Hanford vs. Liberty-Madera Ranchos, F2; Clovis West vs. El Diamante, F3

Monday’s Schedule
9 a.m.: Buchanan vs. Golden west, F1; Madera vs. Liberty-Madera Ranchos, F2; Clovis West vs. Mt. Whitney, F3; Bullard vs. Central, F4
11 a.m.: Buchanan vs. Dinuba, F1; Cesar Chavez vs. Madera, F2; Clovis West vs. Memorial, F3; Bullard vs. Clovis North, F4
1 p.m.: Clovis East vs. Golden West, F1; Frontier vs. Liberty-Madera Ranchos, F2; Centennial vs. Mt. Whitney, F3; Central vs. Kingsburg, F4
3 p.m.: Dinuba vs. Reedley, F1; Cesar Chavez vs. Hanford, F2; El Diamante vs. Memorial, F3; Clovis North vs. Lemoore, F4
5 p.m.: Clovis East vs. Hanford West, F1; Clovis vs. Frontier, F2; Centennial vs. Taft, F3; Kingsburg vs. Lemoore, F4
7 p.m.: Hanford West vs. Reedley, F1; Clovis vs. Hanford, F2; El Diamante vs. Taft, F3

Tuesday’s Schedule
9 a.m.: Clovis East vs. Dinuba, F1; Clovis vs. Liberty-Madera Ranchos, F2; El Diamante vs. Mt. Whitney, F3; Teams TBA, F4; Teams TBA, F5
11 a.m.: Buchanan vs. Reedley, F1; Hanford vs. Madera, F2; Centennial vs. Clovis West, F3; Teams TBA, F4; Teams TBA, F5
1 p.m.: Hanford West vs. Golden West, F1; Cesar Chavez vs. Frontier, F2; Taft vs. Memorial, F3; Teams TBA, F4

Championship semifinals
3 p.m.: B1 vs. D1, F1; A1 vs. C1, F2
Consolation semifinals
3 p.m.: B2 vs. D2, F3; A2 vs. C2, F4
Championship
7 p.m.: F1
Consolation championship
7 p.m.: F2